Obecnie drogę na zachodni brzeg otwierają dwa ogromne posągi faraona Amenhotepa III zwane kolosami Memnona. Strzegły kiedyś wejścia do jego świątyni, z której pozostały do naszych czasów tylko szczątki. Wzdłuż brzegu usytuowano szereg świątyń faraonów z okresu Nowego Państwa, w tym piękne Ramesseum wzniesione przez Ramzesa II Wielkiego z XIX dynastii, natomiast grobowiec jego urodziwej małżonki Nefertari, uważany za jeden z najpiękniejszych, znajduje się w Dolinie Królowych. Powyżej, wzdłuż formacji skalnych usytuowano grobowce dostojników egipskich. Przemieszczając się bardziej na wschód w kierunku doliny znajdziemy się u wejścia do nekropolii władców. Pod szczytem góry Al-Kurn, przypominającej kształt piramidy, znajdują się grobowce nie tylko faraonów, których świątynie znajdujemy nad brzegiem Nilu, ale również wielu innych.
Niezwykłym miejscem jest dolina Ad-Dajr al-Bahri, co w języku arabskim oznacza Klasztor Północny. W tym urokliwym skalnym amfiteatrze królowa Hatszepsut kazała wybudować swoją świątynię będącą najbardziej imponującą budowlą na zachodnim brzegu. W 1961 r. prace rekonstrukcyjne i konserwatorskie powierzono archeologom polskim, którzy dokonali niemałego cudu rewaloryzując tą piękną świątynię. Budowla posiada trzy tarasy z kolumnami, do których w starożytności prowadziła od strony Nilu aleja sfinksów. Na dolnym tarasie rosły drzewa balsamowe przywiezione z Krainy Punt, następnie przy rampie prowadzącej na drugi taras usytuowano dwa lwy o twarzach królowej. Tu z kolei rosły drzewa dające żywicę do kadzideł. Druga rampa z posągami sokołów prowadzi na górny dziedziniec świątynny z kolumnadą filarów i kolosami królowej po obu stronach. Pośrodku znajduje się wejście do kaplic Kultu Królewskiego, wewnątrz której stoi królowa między bóstwami Hathor i Amonem. Cały zespół składał się z westybulu, kaplicy Hatszepsut, kaplicy Thotmesa I i kaplicy Amona-Mina.
W Dolinach Królów i Królowych zlokalizowanych jest jednak znacznie więcej grobowców, których mapę warto przestudiować przed odwiedzinami Zachodniego Brzegu, gdzie stale pracują międzynarodowe ekipy archeologów, ale w Tebach Zachodnich (Luksorze) znajduje się też wspaniałe Ramesseum, ruiny wielkiej świątyni grobowej Ramzesa II Wielkiego. Ramzes II jako pierwszy w historii był współtwórcą traktatu pokojowego między Egiptem, a Hatti.
W kierunku południowym ok. 2 km od Ramesseum znajduje się spory kompleks świątynny w Medinet Habu. Jedynie obszar świątynny w Karnaku jest od niego większy. Podziwiać tam można ruiny świątyni Totmesa III, świątynię grobową i pałac Ramzesa III. W skład zespołu wchodzi także kilka kaplic związanych z kultem Amona. Do najpiękniejszych pozostałości należy Brama Południowa, znajdująca się pomiędzy dwiema wieżami. Zabudowania to pozostałości fortecy, do której faraon w okresie zagrożenia ze strony Libijczyków i Ludów Morza (ok. 1192 r. p.n.e.) przeniósł centrum administracyjne z Teb. Ściany zewnętrzne uwieczniają wielkie zwycięstwa Ramzesa III nad agresywnymi ludami, które prąc z Eurazji na południe doprowadziły do ogromnych spustoszeń w Grecji i na wyspach Morza Egejskiego po upadku cywilizacji minojsko-mykeńskiej, przynosząc tzw. Wieki Ciemne w historii rozwoju cywilizacji europejskiej. Jedynie Egipt oparł się ich nawale.
Ponadto w odległości ok. 60 km na północ od Luksoru leży miejscowość Dandara, gdzie istniał już od czasów Cheopsa ośrodek kultu bogini Hathor. Wzniesiono tam za czasów Ptolemeuszów nową wspaniałą świątynię poświęconą tej bogini. Jej wspaniałością i bogactwem zdobień zachwycony był również nasz wielki poeta Juliusz Słowacki w czasie swej podróży na Wschód (1836-1837).
created with
HTML Website Builder .