Dzisiejszy Izrael to tygiel Bliskiego Wschodu, w którym mieszają się dzieje biblijne Starego i Nowego Testamentu, historia starożytna ze współczesnymi problemami tego państwa i podziwem dla niespotykanych nigdzie indziej warunków naturalnych. Turyści mają do dyspozycji szeroki wybór atrakcyjnych lokalizacji, które w pełni zaspokoją ich potrzeby poznawania tego kraju, codziennego życia i jego historycznej przeszłości. Opisane wyżej miejsca skupiały się na tych najważniejszych ośrodkach bytowania dwóch głównych narodowości dzisiejszego Izraela, Żydach i Arabach oraz miejscach ich historii i kultu. Lecz takich miejsc jest więcej, nie do wszystkich można dotrzeć w krótkim czasie, jaki z reguły do dyspozycji mają turyści, zatem stale istnieje potrzeba powrotu do tego kraju, by jeszcze wnikliwiej go poznać. Tam właśnie, na Bliskim Wschodzie, skupiał się ciężar wędrówek kupców, rzemiosła, drogi rozwoju, tam przenikały się różne kultury i wierzenia. Ten region zawsze był "gorący" swoją różnorodnością i ścierającymi się konfliktami. I tam narodził się pieniądz, bóg dzisiejszego świata...
Nie może zabraknąć czasu na odwiedzenie miasta - wizytówki Izraela Tel Awiwu, który jest nie tylko finansową i dyplomatyczną stolicą Izraela. W super nowoczesnych dzielnicach mieszczą się siedziby największych firm i ambasad obok tzw. Białego Miasta, zespołu niemal 5 tys. budynków wybudowanych w stylu Bauhaus w latach 30. XX wieku i wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zaprojektowali je żydowscy architekci, którzy w tym okresie wyemigrowali z Niemiec. Tel Awiw jest przede wszystkim stolicą kulturalną, w którym usytuowanych jest wiele galerii, ekskluzywne sklepy z charakterystycznym kosmopolitycznym stylem życia. To nowoczesne miasto obecnie niczym nie różni się od wielkich aglomeracji europejskich. Zatem w jego obrębie nie spodziewajmy się atmosfery przeszłości i atrakcyjnych zabytków. Jeśli chcemy szukać historii, to szukajmy jej w Starej Jafie, obecnie połączonej z Tel Awiwem w jedną aglomerację. W tym dawnym grodzie arabskim znaleziono pozostałości jeszcze z epoki brązu, czyli ok. 1500 r. p.n.e. W tutejszym porcie swoje statki cumowali Egipcjanie, Grecy, Persowie, krzyżowcy z Europy, Turcy i Arabowie. Warto też dodać, że według mitologii greckiej Jafa była miejscem uwolnienia królewny Andromedy przez Jazona. Historia tego portu sięga prawie czterech tysięcy lat i na przestrzeni dziejów odwiedzali go egipscy faraonowie, Aleksander Macedoński i cesarze rzymscy. Warto zajrzeć w stare uliczki miasta, które zostały pięknie odnowione.
Nie można jednak opuścić Izraela bez poznania martyrologii narodu żydowskiego z okresu II wojny światowej, czemu służą niezwykle bogate zbiory i obiekty pamięci w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem, który został założony w 1953 roku w Jerozolimie. Termin Yad Vashem oznacza „miejsce i imię”. Instytut to niezwykle rozległy zespół obiektów mieszczący Nowe Muzeum Historyczne wraz z Salą Imion, gdzie przechowywane są dane o Ofiarach Holokaustu, Izby Pamięci, Ogród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, dwie galerie sztuki, synagoga, archiwum i biblioteki, Dolina Zabitych Wspólnot i Międzynarodowa Szkoła Nauczania o Holokauście. Poza tym na terenie Yad Vashem znajduje się kilkanaście mniejszych i większych pomników poświęconych m.in. zamordowanym w czasie Holocaustu dzieciom oraz Januszowi Korczakowi. Wywierają one wstrząsające wrażenie. Jednym z pomników jest urwany wiadukt kolejowy, na którym stoi towarowy wagon, służący w czasie II wojny światowej do przewożenia Żydów do obozów zagłady (dar Polski dla Instytutu). Na całym obszarze Yad Vashem posadzone są drzewa upamiętniające Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata – obywateli innych narodowości ratujących Żydów w czasie Holocaustu niejednokrotnie ryzykujących własnym życiem. Obecnie, ze względu na brak miejsca, ich nazwiska umieszczane są na specjalnej ścianie pamiątkowej.
© Krisand, 2019
created with
WYSIWYG Web Builder .