Dostatecznie skuszeni podążać trzeba nadal śladami Syna Bożego do Nazaretu, które to miasto było, według opisu Ewangelii Łukasza, domem rodziców Jezusa Chrystusa. Według Biblii Józef i Maria po narodzeniu Dzieciątka uciekli do Egiptu przed prześladowaniami ze strony króla Heroda. Po śmierci króla powrócili do Nazaretu, gdzie Jezus spędził swoje dzieciństwo. Zamieszkiwał w Nazarecie aż do ukończenia 30 lat i tam rozpoczął działalność misyjną przyjmując chrzest w Jordanie z rąk Jana Chrzciciela. Następnie przeniósł się do Kafarnaum nad Jeziorem Galilejskim. We wczesnych źródłach żydowskich brak informacji o Nazarecie, może to jednak wynikać z niskiej pozycji Galilei wśród Żydów żyjących w Judei. Nie wzmiankuje o nim Stary Testament, Talmud, ani żydowski historyk Józef Flawiusz. Miasteczko pojawia się dopiero w I wieku p.n.e. Ocenia się, że Nazaret liczył wówczas około 500 mieszkańców. Hieronim ze Strydonu pisał w V wieku, że Nazaret był zwykłą wsią, której żydowscy mieszkańcy czerpali zyski z handlu z chrześcijańskimi pielgrzymami. Do VI wieku była to w całości żydowska osada. W VI wieku legendy o Marii zaczęły zyskiwać coraz większą popularność wśród chrześcijańskich pielgrzymów przybywających do Palestyny. Wybudowano wówczas w miejscu przypuszczalnego położenia domu matki Jezusa trzynawową bizantyńską Bazylikę Zwiastowania z przylegającym do niej konwentem. Wedle tradycji chrześcijańskiej bazylika stoi na miejscu, w którym Archanioł Gabriel miał zwiastować Maryi, iż stanie się Matką Syna Bożego. Obecna bazylika z przepiękną fasadą została zbudowana w latach 1961-1969 i stała się jedną z trzech najważniejszych świątyń chrześcijańskich odwiedzanych przez pielgrzymów przybywających do Ziemi Świętej (po Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem i Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie).
Bazylika jest unikalną budowlą, o niezwykle pięknej architekturze, składa się z dwóch dużych kościołów, o całkowicie odmiennym oświetleniu i innej atmosferze wnętrza. Kościół dolny obejmuje Grotę Zwiastowania oraz pozostałości starożytnych ruin znajdujących się pod bazyliką. Natomiast kościół górny jest nowoczesną świątynią, ktorą otaczają krużganki z przedstawieniami Madonn z różnych stron świata (m.in. Matka Boża Kozielska z modlitwą po polsku: „Powróć nas na Ojczyzny łono...”). Każda z nich odzwierciedla artystyczne i religijne tradycje kraju, z którego pochodzi obraz Madonny. W centrum dziedzińca wewnętrznego znajduje się przeszklone baptysterium. Posadzka placu północnego przedstawia elementy Pieśni Słonecznej św. Franciszka z Asyżu. Pod posadzką placu znajdują się pozostałości osady z czasów Chrystusa oraz muzeum i park archeologiczny.
W drugiej połowie VII wieku jeden z biskupów chrześcijańskich, który odwiedził Nazaret, twierdził, że obok bizantyjskiej Bazyliki Zwiastowania Pańskiego znajdował się kościół w miejscu przypuszczalnej lokalizacji warsztatu ciesielskiego św. Józefa i jego domu. Dopiero jednak w XII wieku krzyżowcy wybudowali tutaj niewielki kościół, który około 1250 roku został zniszczony przez mameluków, a współczesny kościół pod wezwaniem św. Józefa wybudowano dopiero w 1914 roku. We wnętrzu kościoła znajduje się grota z pozostałościami kościoła krzyżowców. Do krypty prowadzą dwie odrębne klatki schodowe. W podziemiach znajduje się niewielki ołtarz z krucyfiksem. Sklepienie jest wykonane w formie pół-kopuły, a z tyłu umieszczono niewielkie okno z witrażem przedstawiającym zaślubiny Józefa z Marią. Wokół ciekawie zagospodarowane przestrzenie ogrodu z centralnie umieszczonym pomnikiem św. Piotra i malowniczym ściennym wodospadem.
Podążając szlakiem pielgrzymów dalej na północ, nad brzegi Jeziora Galilejskiego. Samo jezioro zwane też Tyberiadzkim znajduje się w depresji 213 m p.p.m., w tej samej dolinie ryftowej co miasto Jerycho i Morze Martwe. W czasach starożytnych w rejonie jeziora przebiegał ważny szlak handlowy Via Maris, który łączył starożytny Egipt z imperiami położonymi na północy. Grecy, Machabeusze i Rzymianie założyli nad jeziorem liczne miasta, takie jak: Gadara, Hippos, Tyberiada i stamtąd, ze środowiska rybaków, pochodziła większość apostołów Jezusa Chrystusa. Najsłynniejsze kazanie Jezusa było wygłoszone nad jeziorem, tak jak i liczne dokonywane przez Jezusa cuda i uzdrowienia chorych. Z tych powodów Jezioro Galilejskie ma duże znaczenie dla chrześcijan.
Sporą atrakcją turystyczną jest rejs po wodach jeziora. Należy się tylko upewnić co do ceny biletów, gdyż Izrael jest jednym z najdroższych krajów na świecie od dawna, o czym przypomina nawet anegdota z czasów Chrystusa: Jezus, który pewnego poranka chciał się przeprawić na drugi brzeg jeziora, zapytał przewoźnika za ile wykona rejsową usługę. Gdy po chwili usłyszał cenę, to bez namysłu poszedł pieszo po wodzie… Po zaokrętowaniu na statku imitującego łodzie z czasów chrześcijańskich załoga powita nas wciągnięciem na maszt polskiej flagi przy dźwiękach polskiego hymnu. Rejs trwa pół godzinny, a później można się jeszcze zanurzyć w ciepłych wodach jeziora i być z kolei powitanym w szczególny sposób przez rybki przepływające wokół i zabierające się z ochotą do podgryzania stóp kąpiących...
Odświeżeni kąpielą pielgrzymi winni następnie skierować swoją uwagę na inną biblijną górę, zwaną Górą Błogosławieństw, gdzie w 1935 roku odkryto w okolicach ruiny kaplicy z mozaikami z IV–VI wieku. Przekazy powiadają, że kaplica wznosiła się nad grotą, gdzie Jezus wchodząc do niej wygłaszał błogosławieństwa. W roku 1937 zbudowano przy kaplicy sanktuarium dla upamiętnienia tych wydarzeń. Kościół został zaprojektowany jako bryła na planie ośmiokąta, z przepiękną kopułą i witrażami do łacińskich tekstów z Kazania na Górze nawiązujących do liczby błogosławieństw. Autorem tej sakralnej budowli był architekt, Antonio Barluzzi, który wspaniale nawiązał do tekstów ewangelicznych. Wokół Kościoła Błogosławieństw rozmieszczono portyki z białymi kolumnami stanowiącymi punkty widokowe, z których rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na jezioro, Kafarnaum i widoczny rejon Galilei. Przed kościołem znajduje się ogromna mozaika podłogowa ze scenami biblijnymi nawiązująca do pierwotnej świątyni, a wokół obecnego kościoła usytuowano przepięknie utrzymany ozdobny zespół parkowy.
created with
Website Builder Software .