Od wschodniej strony Jerozolimy za Doliną Cedronu leży Góra Oliwna. W czasach przedchrześcijańskich, za panowania króla Dawida, oddawano na niej cześć Bogu Jahwe. W tradycji żydowskiej nazywano ją także Górą Namaszczeń. Olej z tutejszych oliwek służył do namaszczania królów i kapłanów. Tradycja żydowska powiada, że to tutaj rozpocznie się Dzień Gniewu Pańskiego według proroctwa opisanego w Księdze Zachariasza i nastąpi powrót Mesjasza, który przez Złotą Bramę wejdzie do Jerozolimy. By uniemożliwić spełnienie się przepowiedni Złota Brama została zamurowana w roku 1530 przez władców osmańskich, a na zboczu wzgórza od strony Cedronu usytuowano cmentarz. Lecz Góra Oliwna ma także niezwykle ważne znaczenie dla chrześcijan i uznawana jest przez nich również za miejsce święte. Według Biblii na Górze Oliwnej miało miejsce wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa 40 dni po zmartwychwstaniu. Dla uczczenia tego wydarzenia w 378 roku n.e. chrześcijanka imieniem Pomenia wystawiła kościół upamiętniający Wniebowstąpienie Chrystusa, który później został przebudowany przez krzyżowców. W V wieku, wzgórze było już zabudowane kilkoma klasztorami i świątyniami. Po zdobyciu Jerozolimy przez Salladyna w 1187 roku kościół zbudowany przez krzyżowców na szczycie Góry Oliwnej został zburzony, a mała kapliczka upamiętniająca Wniebowstąpienie Chrystusa została zamieniona na meczet.
Obecnie na szczycie Góry Oliwnej i na jej stokach znajdują się następujące sanktuaria chrześcijańskie: Kaplica Wniebowstąpienia (w rękach muzułmanów), grota św. Pelagii, grecki kościół Viri Galilei, francuski karmel Pater Noster (Ojcze Nasz), klasztor benedyktynek, kościół Dominus Flevit (Pan Zapłakał), rosyjska cerkiew św. Marii Magdaleny, skała św. Tomasza, Ogród Oliwny i bazylika w Getsemani, polski klasztor elżbietanek – Home of Peace, sanktuarium w Betfage oraz sanktuarium w Betanii. U podnóża Góry Oliwnej natomiast usytuowany jest ogród Getsemani, Ogród Oliwny, w którym Jezus często spotykał się z uczniami na modlitwie i rozmowach. To tam udał się także po Ostatniej Wieczerzy na modlitwę przed Męką.
W Dolinie Cedronu, w miejscu, z którego roztacza się widok na wschodnie stoki wzniesienia Moria – Wzgórza Świątynnego, znajduje się Bazylika Agonii - Kościół Wszystkich Narodów zbudowany w latach 1922–1924 w stylu bizantyńskim administrowany przez franciszkańską Kustodię Ziemi Świętej. Wcześniej na miejscu kościoła znajdowała się bizantyńska budowla z IV wieku, wzniesiona między 379 a 384 rokiem, która została zniszczona przez trzęsienie ziemi w 746 roku, oraz niewielkie oratorium zbudowane przez krzyżowców w XII wieku i zastąpione kościołem w roku 1170. Ewangelie podają, iż w miejscu tym zatrzymywał się wielokrotnie Jezus podczas swoich pobytów w stolicy Judy. Kilkadziesiąt metrów dalej Grota Pojmania – Grota Getsemani, od której nazwę przyjęła cała okolica, a od południowego zbocza Góry Oliwnej zachwyca piękną architekturą zespół klasztorny karmelitanek (Wniebowstąpienia) z kościołem Pater Noster („Ojcze Nasz”). Zespół powstał na częściowo odrestaurowanych ruinach kościoła bizantyńskiego z IV wieku oraz do pobliskiego klasztornego kościoła katolickiego w miejscu, gdzie zgodnie z tradycją Jezus Chrystus nauczał swoich uczniów Modlitwy Pańskiej. Atrakcją klasztoru są wyeksponowane tablice z modlitwą "Ojcze Nasz" w 180 językach, w tym w języku polskim (video).
created with
Visual HTML Editor .